Strecha v novom šate: Nepodceňte prípravu a bude ako nová
Klasické plechové strechy majú svojich priaznivcov aj odporcov. Majú veľa výhod, ale problémom býva udržať ich v dobrej kondícii. Z času na čas je nutné obnoviť ich povrch vhodným náterom. Ako teda postupovať pri natieraní plechovej strechy a aká farba na strechu je najvhodnejšia.
Plechové strechy sa často používajú v podhorských a horských oblastiach, pretože dobre odolávajú rozmarom počasia a poveternostným vplyvom. Stavbu dokážu veľa rokov chrániť pred ostrým slnkom, prudkým dažďom i náporom snehu. Tak, ako chránime drevo, je potrebné chrániť aj kov, aby nekorodoval a tiež, aby strecha plnila aj estetickú funkciu.
Ak teda pri pohľade na svoju strechu pozeráte na olúpaný náter a hrdzavé škvrny, potom je potrebné pustiť sa do obnovy náteru.
Len pretrieť strechu je málo
Ak si myslíte, že len jednoducho skočíte do obchodu, kúpite farbu na strechu, strechu ňou následne pretriete a máte hotovo, tak ste na omyle. Plechovú strechu je nutné pred samotným náterom dôkladne pripraviť. Vyčistiť a zbaviť ju starého náteru.
Farba na strechu sa môže nanášať až na naozaj dobre očistený podklad, aby sa s ním dobre spojila. Inak by sa mohlo stať, že by všetka vaša práca bola na nič.
Kedysi bolo nutné starý náter odstraňovať z plechovej strechy pomocou železnej kefy, dnes na to, našťastie, môžeme úplne zabudnúť. Omnoho vhodnejším a účinnejším pomocníkom je vysokotlakový čistič – wapka. Tá dokáže vytvoriť dostatočne silný prúd vody, ktorým ľahko zo strechy odstránite zvyšky starého náteru, prach i povrchovú koróziu.
Možno na streche nájdete aj miesta, ktoré prúdom vody nepôjde odstrániť. Vtedy vám zrejme neostane nič iné, len vziať do rúk kefu alebo brúsny papier
Sledujte predpoveď počasia
Skôr, ako sa pustíte do natierania strechy, radšej skontrolujte, aké má byť v nasledujúcich hodinách počasie. Farba na strechu sa môže aplikovať na suchý povrch. Pre zasychanie farby je dobré tiež, ak vonkajšia teplota neklesne pod 5 °C.