História maskáčového oblečenia
Keď sa povie „maskáče“, každý si predstaví vojaka, rybára, poľovníka alebo lesníka, no v súčasnosti je tento vzor obľúbený aj na voľnočasovom oblečení. Nejde pritom o to, že sa jeho nositeľ chce pred niekým maskovať v teréne, ale je to najmä vec imidžu.
Túžba splynúť s okolím
Už v devätnástom storočí armádni velitelia vedeli, že keď chcú svojich vojakov maskovať pred nepriateľom, bolo by nelogické, aby vojenské oblečenie zdobili výrazné štátne farby. Najmä za šera či v noci bolo najideálnejšie využívať uniformy vo farbe kaki.
Nohavice, kabáty či prilby zelenej farby zaviedli do armádnej módy Briti a neskôr sa to zapáčilo aj iným krajinám. Princípy kamufláže sa ujali najmä počas prvej svetovej vojny, keď sa využívalo aj maľovanie na tvár a telo alebo maskovacie siete.
Maskáčové oblečenie, ktoré poznáme dnes, sa v podstate príliš neodlišuje od toho, s ktorým prišli Nemci počas druhej svetovej vojny. Princípom boli farebné škvrny prispôsobené prostrediu, v ktorom sa vojak, najčastejšie ostreľovač, pohyboval. Iné „maskáče“ sa využívali v lese, iné v zasneženom prostredí, iné zasa na púšti.
Maskáčové oblečenie ako súčasť vojenskej taktiky
Počas druhej svetovej vojny sa s obľubou využívali uniformy vo farbách džungle. Maskáčové oblečenie chránilo vojakov pred nebezpečenstvom, ale im aj pomáhalo byť neviditeľnými, aby mohli nenápadne zaútočiť na nepriateľov, a to nielen na súši, ale taktiež vo vode či vo vzduchu.
Maskáčové oblečenie so silným farebným kontrastom je najlepšie využiteľné v lese, kde sa spoliehame na hru svetla a tieňa, zatiaľ čo slabšie kontrasty sú ideálne pre otvorený terén. Každá vojenská pozícia nosila iný druh maskáčového oblečenia.
Briti i Američania ale rýchlo pochopili, že keď sa vojaci pohybujú, najlepšou voľbou nebudú maskáče, ale klasická kaki uniforma. Po vojne sa teda veľa krajín vrátilo k jednofarebným uniformám.
A čo móda civilistov?
V polovici 20. storočia sa maskáčové oblečenie často nosilo na vyslovenie protestu proti vojne. Neskôr sa stalo inšpiráciou pre módnych návrhárov ako Chanel, Tommy Hilfiger, Dolce & Gabbana alebo Armani. Každý si vytvoril vlastný maskáčový vzor, ktorý lahodí očiam, a už viac nejde o snahu o maskovanie, ale skôr o módny trend.
Páčia sa vám maskáčové vzory a farby? Môžete si ich užiť na nohaviciach, šortkách, sukniach, tričku, mikine, veste alebo i na nepremokavom plášti či bunde. I čiapky a plecniaky sa v súčasnosti vyrábajú s maskáčovým vzorom. Nájsť v ňom môžete rôzne obrazce – listy, tigrie pruhy, čísla alebo pixelové vzory. Typov je veľa, všetko závisí od využitých farieb či veľkosti a tvaru vzorov.