Prvé jarné práce v záhrade, ktoré vám zaručia úspešný štart novej sezóny
Dlhá zima nás, ale aj okolie našich príbytkov, dokáže niekedy poriadne potrápiť. Príroda na jar dokáže doslova divy, aby sme si ale v lete mohli užívať farebnú rozkvitnutú záhradu s kopou úrody, treba jej k tomu trochu dopomôcť.
Jarné upratovanie
Jarné upratovanie je neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Tí, ktorí sú bývajú v rodinných domoch, by však nemali pri upratovaní obísť ani svoje záhradky. Na to, aby ste si mohli spokojne popíjať kávičku v lete na terase s výhľadom na rozkvitnutú záhradu, treba začať už skoro na jar.
Jarné upratovanie je teda krokom číslo jeden. Ak ste si nechali postaviť bungalov na úzky pozemok, budete mať práce o čosi menej a pozornosť môžete venovať primárne priestoru pred a za domom.
Upracte posledné opadané lístie a konáre, prípadne iné nečistoty, ktoré sa mohli vynoriť spod roztopeného snehu. Vyčistiť by ste mali aj odtokové rúry, pretože práve tie musia byť pripravené na výdatné jarné dažde. A nakoniec nezabudnite skontrolovať, či je všetko vaše záhradné náradie pripravené na ďalšiu sezónu, aby ste si v prípade potreby mohli v dostatočnom predstihu zaobstarať nové.
Odstránenie buriny
Aj keď s burinou často bojujeme celú sezónu, jej odstránenie už počas skorej jari môže slúžiť ako prevencia pred letom. Nebude mať tak dostatok času na zosilnenie a rozmnoženie, čo pre vás znamená menej práce v neskorších mesiacoch.
Zdroj: pexels.com
Aj keď dnes nájdete na trhu rôzne chemické prípravky na boj proti nežiaducim rastlinám, najväčšia istota je manuálne vytrhávanie. Je síce o čosi náročnejšie, ale vaša záhrada sa vám za to rozhodne odvďačí.
Príprava trávnika
Aby mohol váš trávnik čo najskôr žiariť v sýto zelenej farbe, je potrebné ho na to poriadne pripraviť. V prvom rade z neho vyhrabte všetky staré zahnívajúce listy, ktoré by mohli mať za následok spomalenie rastu alebo premnoženie škodcov. Následne by sa mali dostať na rad špeciálne prerezávacie hrable alebo vertikutátor.
Tie prevzdušnia vrchnú časť pôdy, odstránia trávnikovú plsť a prerastený mach. Revitalizáciu trávnika je dobré naplánovať si v závislosti od počasia, pretože príliš vysušená alebo dažďom premočená plocha by mohla viesť k jeho znehodnoteniu. Nástup hustého trávnika urýchlite aj dosiatím trávneho osiva, hnojením a dostatočnou závlahou.
Myslite na budúcu úrodu už dnes
Stromy a kríky zvykneme niekedy nechávať rásť „na divoko“. Aby nám však v lete priniesli svoje plody, aj oni potrebujú našu pomoc. Dôležitá je dostatočná zálievka už od skorej jari a štartovacie hnojivo na podporu rastu drevín. Koruny stromov zbavte všetkých prerastených, napadnutých, vyschnutých alebo inak znehodnotených konárov. Pričom dbajte na to, aby ste tento krok vykonávali počas bezmrazových dní.
Zdroj: pexels.com
So sadením prvej zeleniny by ste síce mali začať už na jar, avšak nie priamo do vašej, ešte stále mrazom ohrozenej, záhradky. Začnite radšej so skleníkovou alebo domácou výsadbou paradajok, zeleru, papriky alebo byliniek a postupne môžete pridávať aj ostatné druhy. Najlepšie je v tomto prípade dať na rady našich starých mám, ale pozorne sledujte aj aktuálne zmeny a predpovede počasia.